آیا ارتداد نشانه عدم آزادی فکر و عقیده در اسلام است؟

حال اگر یک حکم جاری شود که بواسطه آن داشتن اندیشه مخالف برابر با مرگ با

شد نیک بدانید که غیرمتمدنانه است.

مگر خدا خود نگفته هرکس را که بخواهد راهنمایی نمیکند؟پس دادن این حکم چیست؟چرا خود شخصا وارد صحنه نمیشود و با دست انسانی دیگر جان متهم را میگیرد؟

چرا چنین کسی را جان داد که بخواهد جانش را بگیرد؟

پاسخ

 

در این شبهه  از موضوع ارتداد ابزاری ساخته شده تا به ذهن شنونده القا کنند اسلام دینی مخالف با آزادی اندیشه و عقیده است :

1-      ایاتی که به آزدی فکر و اندیشه تاکید دارد:

-          «لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی ؛ در کار دین اکراه روا نیست، چرا که راه از بی راهه به روشنی آشکار شده است(- سوره بقره،- 256.)

-          «ولو شاء ربک لامن من فی الارض کلهم جمیعاً أفانت تکره الناس حتی یکونوا مؤمنین ؛ اگرچه پروردگارت می خواست، تمامی اهل زمین – بدون این که اختیاری داشته باشندایمان می آوردند، پس آیا تو مردم را به اکراه وا می داری که مؤمن شوند؟(سوره یونس - آیه 99)

2-      نحوه برخوردبامخالفان :

-           دعوت به مناظره :  تعبیر به «من استطعتم»در آیه «ام یقولون افتریه قل فآتوا بعشر سورِ مثله ی مفتریتِ و ادعوا من استطعتم من دون الله ان کنتم صدقین» (هود-۱۳)


-    مخالفان عقیدتی و سیاسی در تبلیغ اندیشه‌های خود آزاد بودند و با مسلمانان احتجاج می‌کردند؛: «یأهل الکتب لِم تحاجّون فی إبراهیم و ما أنزلت التوریه والانجیل إلاّ من بعده ی أفلا تعقلون هأنتم هو لاء حججتم فیما لکم به ی علمُ فلم تحاجّون فیما لیس لکم به ی علمُ و الله یعلم و أنتم لا تعلمون.  (آل‌عمران: ۶۴-۶۵)  

-         فضای آزاد ابراز عقیده آنچنان گسترده بود که مخالفان اسلام علیه اعتقادات مسلمانان تبلیغ می کردند : «ودّت طائفه من اهل الکتاب لو یضلّونکم» (آل‌عمران: ۶۹)

-         ائمه(ع) نیز در برخورد با مخالفان عقیدتی خود به بحث و استدلال می‌پرداختند و مخالفان با آزادی و بدون ترس عقاید ضدّدینی خود را مطرح می‌کردند. (ر.ک: کلینی، ۱۴۰۵ق: ۷۲-۸۲/۱)

3-      از دیدگاه اسلام، مرتد شخصی است که بعد از رسیدن به حق و اثبات حقانیت اسلام بدون هیچ دلیل قابل قبولی از این دین روی برگرداند

توطئه در صدر اسلام

گروهی از کافران، با این که به حقانیت اسلام پی برده بودند، تصمیم داشتند  ، افراد با ایمان را وادار نمایند که از دین خود برگردند، [بقره، 109] این افراد، با انتشار شبهات غیر منطقی، تصمیم به انجام چنین کاری داشتند، اما خداوند به افراد با ایمان دستور داد که با دلایل منطقی به مبارزه با این گونه افراد برخاسته و از برخورد فیزیکی با آنان خودداری نمایند. [مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 97، ص 67، ح 15، مؤسسه الوفاء، بیروت، 1404 ه دستور قرآن این است که با پیروان ادیان مختلف، با بهترین شیوه به گفت و گو بپردازیم، مگر آنانی که به دنبال حقیقت نیستند، بلکه در صدد ظلم و ستم می باشند. [عنکبوت، 46،].

 دشمنان اسلام وقتی در این عرصه شکست می خورند توطئه جدیدی طراحی می کنند . تصمیم گرفتند اعلام کنند که مسلمان شده اند، اما بعد از گذشت زمان کوتاهی، خروج خود از اسلام  را به اطلاع مردم برسانند و با این شیوه به طور غیر مستقیم،   مسلمانان را دچار این شک و شبهه نمایند که اگر اسلام دینی منطقی بود؛ پس چرا این تازه مسلمانان به ظاهر دانشمند و جویای حقیقت، اسلام را ترک گفته اند؟! [آل عمران، 73 –]

 

4-      مجازات مرگ در ارتداد شامل حال کسانی می شود که علنا بر ضد دین تبلیغ کرده یا مسلمانی باشند که به مقدسات دین اهانت کنند. یعنی رفتاری داشته باشند که در راستای توطئه تضعیف دین و شبهه پراکنی ( بدون منطق ) باشند.

 

5-      « مگر خدا خود نگفته هرکس را که بخواهد راهنمایی نمیکند؟ »

 

این آیه غلط ترجمه شده . هرکس هدایت بخواهد خدا هدایتش می کند و هرکس هدایت نخواهد خدا هدایتش نمی کند . به عبارتی دیگر فاعل درخواست کننده هدایت خود انسان است.

6-      « چرا خود شخصاٌ وارد صحنه نمی شود و با دست انسانی دیگر جان متهم را می گیرد؟» 

پاسخ اینست که همه نظام آفرینش قانونمند است در حدیث است:ابی الله ان یجری الامور الا باسبابها - با ابی الله ان یجری الاشیاء الاسباب - فجعل لکل شی ء سببا و لکل سبب شرحا و جعل لکل شرح علما و جعل لکل علم بابا ناطقا (مجمع البحرین ماده سبب)

خداوند امتناع دارد که امور عالم را جاری کند مگر از طریق وسائط و اسبابی خداوند برای هر چیز سببی و برای هر سبب حکمتی و برای هر حکمتی دانشی و برای هر دانشی دروازه گویایی قرار داده است.

جهت اطلاع بیشتر مباحث « سنت های اجتماعی در قران» را پیگیری کنید  . از جمله سایتهای زیر:

http://www.maarefquran.org/index.php/page,viewArticle/LinkID,10655

و

https://rasekhoon.net/article/show/197254/%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%D8%B4%D9%8A-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%D9%8A-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%87-%D8%B3%D9%86%D8%AA-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%D9%8A-%D8%AF%D8%B1-%D9%82%D8%B1%D8%A2%D9%86-%281%29/

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
وبلاگ آموزش خیاطی لعیا

سلامممم[قلب][قلب][گل] وبلاگت خیلی جالبه لطفا به منم سر بزن اگه موافق تبادل لینکم هستی منو با اسم وبلاگ آموزش خیاطی لینک کن بعد خبرم کن منم لینکت کنم میسییییییییی[خجالت][خجالت][ماچ]