پاسخ به یکی از لاطائلات احمد کسروی

2 - «معناى اصیل دین این است که مردم بد را نیک گرداند....« غلط است زیرا:     انسان گاهی در اثر عوامل و موانعى یا الهامات و وسوسه‏هاى شیطانى، از راه اصلى (فطرت) منحرف شود. لذا انبیاء ، وظیفه دارند از این انحراف جلوگیری کنند.امیرالمومنین علی (ع) می فرماید : « ماموریت انبیاء اینست که از مردم وفای به پیمان فطرت را مطالبه کنند» (  2) 

3 - « ... دین نمی تواند پیروان خود را به نیکی ....» اسلام نه تنها برای پیروان دین خود نیکی  آورده بلکه دنیا را از خرافه و جهل رها کرده . گوستاولوبون خروج اروپای مسیحی از توحش و جهالت به طریق آدمیت را تحت تاثیر نفوذ عقلانیت و اخلاق اعراب مسلمان به دروازه علوم و فنون فلسفه می داند .(3)  همچنین ویل دورانت ضمن اعتراف به نفوذ اسلام در جهان مسیحیت می‏گوید:«پیدایش و اضمحلال تمدّن اسلامی از حوادث بزرگ تاریخ است. اسلام طیّ پنج قرن، از سال 81 هجری تا 597 هجری، از لحاظ نیرو و نظم و بسط قلمرو و اخلاق نیک و تکامل سطح زندگانی و قوانین منصفانه انسانی و تساهل دینی [احترام به عقاید و افکار دیگران‏] و ادبیّات و تحقیق علمی و علوم و طبّ و فلسفه پیشاهنگ جهان بود».( 4)

4 –  « کیشها و فرقه شدن را ضعفی درخودِدین،.... » می پرسیم کدام دین الهی یا مسلک بشری از فرقه فرقه شدن مصون بوده

مسیحیت با بیش از 50 فرقه ؟  یهود؟ زرتشت ؟ بودا ؟  هندو  ؟    

5 - « دین زمانش گذشته... پیروانش آن را رها ....» در رد این ادعای واهی همین بس که  اسلام‌هراسان در غرب  نسبت به رشد صعودی 17 درصدی اسلام در اروپا از اسلام به  عنوان «بمبی خطرناک» نام می‌برند وپیش‌بینی کردند تا 39 سال آینده،  فرانسه تبدیل به یک جمهوری اسلامی می‌شود.

 

نکته آخر : احمد کسروی صاحب افکاری منحرف و ضد اسلام و شیعه بود که هیچگاه به دنبال کشف حقیقت نبود او همه پیشنهادهایی که از سوی علما برای مناظره می شد ، رد می کرد .   حتی به پرسشهایی که از او می شد پاسخ نمی داد

     هرساله اول دیماه  جشن کتاب سوزان داشت کتب مفاتیح الجنان ،گلستان و بوستان سعدی ،  دیوان حافظ و مولوی را به آتش می کشید ، ادعای نبوت (برانگیخته ) و دین جدید(پاکدین) داشت .

 

  با صراحت به سوزاندن قرآن اذعان و حتی به آن افتخار می کرد ومی گفت: «چون دیدیم سرچشمه گمراهی‏ها کتاب است، این است که داستان کتاب سوزان پیش آمده‏است.

 

در حالیکه خودش از نام عربی برای فرزندانش استفاده کرده . فردوسی را به سبب زحمت برای زبان فارسی می ستاید و فاتحه خواندن به عربی برای او را نکوهش می کند ،

پی نوشت

(1)     روم – 30

(2)     نهج البلاغه خطبه  1

(3)     کتاب  تمدّن اسلام و عرب ([چاپ چهارم‏]، ص 751.

(4)     تاریخ تمدّن، ج 11/ ص 317.تا 320

 

/ 0 نظر / 28 بازدید