گفتاری از استاد پرویز صیاد هنرمند مردمی و خردگرای ایران

 اصل شبهه

..."من در خیابانی که "بلال حبشی" نامیده شود علاقه ای به قدم زدن ندارم و اگر قرار باشد تمبری که به پاکت می‌‌چسبانم تصویر یک تروریست باشد ترجیح می دهم اصلا نامه ای ننویسم.

مساله تنها نظام جمهوری اسلامی هم نیست من به هیچ نظام مذهبی‌ دیگر نیز رای نمیدهم.

کار مذهب پرداختن به امور دنیوی و مادی نیست مگر آن که عمال آن ریگی به کفش و طمعی در سر داشته باشند.

مذهبیون یک جهنم در دنیای دیگر برای ما تدارک دیده اند کافیست، نباید اجازه داد در این دنیا هم جهنم دیگری برپا کنند"...

 ⚡️بخشی از گفتگوی نشریه "روزگار نو" با هنرمند در تبعید پرویز صیاد؛ "محبوبترین و پراهمیت‌ترین هنرمند جامعه سینمائی ایران" به انتخاب "راهنمای جهانی‌ فیلم" در سال ۱۹۷۷

پاسخ

اول : شما حدود 40 سال است که در کشورتروریست پرور آمریکا قدم می زنید ، کشوری که همه خاکش غصبی و آلوده به خون مالکان اصلی آن (سرخپوستان) است .

دوم : تا کنون به کدام نظام مذهبی رای دادید که اینگونه ابراز انصراف از رای مجدد دارید ؟ اتفاقاً علاقه شما به بازی در فیلم های مبتذل ، مشکل اصلی شما با اصلِ نظام جمهوری اسلامی است در غیر اینصورت مانند بسیاری از هنرمندان قبل از انقلاب در کشور می ماندید و ناچار به ترک وطن نمی شدید.

سوم : در کدام محکمه ایشان تبعیدی اعلام شدند؟ مقام استادی ، محبوبترینی ، پراهمیت ترینی و... در کدام محفل معتبر به ایشان داده شده ؟ به جز شخصیتِ طنزِ صمد، که برای مردم قبل از انقلاب آشنا هست، کسی پرویز صیاد را نمی شناسد . شاید به همین دلیل باشد که اودر وبسایتش از زبان فارسی استفاده نمیکند چون هموطنانش را به رسمیت نمی شناسد .

 

چهارم : بهشت و جهنم نتیجه و ثمره اعمال اختیاریِ خودِ  انسانها ست ( انسان – 12)

پنجم: دین برای زندگی دنیایی بشر در تمام زمینه ها ( اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و... ) برنامه دارد . جوامع بشری هرگاه این تعالیم را در زندگی بکار بردند موفق شدند تمدن های بزرگی خلق کنند . گستره فرهنگ و تمدن اسلامی در قرن هفتم هجری ، شگفتی ساز تاریخ است . در این دوره مسلمانان نه تنها  تمامیِ کرسیهایِ علمیِ عصرِ خود را فتح کردند ، بلکه غربِ فرو رفته در جهلِ قرونِ وسطایی را هم نجات دادند . به اعتراف گوستاولوبون  اسلام موجب خروج اروپای مسیحی از توحش و جهالت به طریق آدمیت شد آن هم تحت تاثیر نفوذ عقلانیت و اخلاق اعراب مسلمان از طریق دروازه علوم و فنون فلسفه اسلامی (تمدّن اسلام و عرب ،چاپ چهارم‏، ص 751) همچنین ویل دورانت معتقد است اسلام طیّ پنج قرن،   از لحاظ نیرو و نظم و بسط قلمرو و اخلاق نیک و تکامل سطح زندگانی و قوانین منصفانه انسانی و تساهل دینی [احترام به عقاید و افکار دیگران‏] و ادبیّات و تحقیق علمی و علوم و طبّ و فلسفه پیشاهنگ جهان بود».( تاریخ تمدّن، ج 11/ ص 317.تا 320)

 

نتیجه : مذهب نه تنها جهنمی در دنیای دیگر تدارک ندیده ، بلکه دنیای انسانها را هم بهشت کرده است .

 

 


/ 2 نظر / 21 بازدید